آموزش انتخاب دامنه مناسب برای وب سایت

آموزش انتخاب دامنه مناسب برای وب سایت

همانطور که می دانید ، علاوه بر دامنه محبوب .com ، دامنه های دیگری هم وجود دارد که می توانید از آن ها بهره ببرید . در این مقاله ، ما به این سوال پاسخ خواهیم داد : که آیا باید پسوندهای دامنه جدید خود را برای جوانب مثبت و منفی وب سایت خود انتخاب کنید یا خیر ؟

پسوند دامنه چیست ؟

پسوند دامنه یا TLD آخرین بخش نام دامنه است . پسوند ها حروف هایی هستند که بعد از نقطه و به سمت راست نام دامنه ظاهر می شوند . به عنوان مثال ، GosTaranweb دارای پسوند دامنه .com است (به عنوان مثال GosTaranweb.com) ویا آدرس دیگر گستران وب که دارای پسوند دامنه ی .ir است ( GosTaranweb.ir ) .

اولین پسوند های دامنه عبارت بودند از .com، .net، و .org. و آنها هنوز هم از محبوب ترین های پسوندهای دامنه هستند .

با گذشت زمان ، پسوند های دامنه جدید معرفی شدند . این شامل پسوند دامنه خاص کشور مانند .co.uk یا .com.de و عاملی عمومی مانند .travel، .app، .mobi، .photography و بسیاری موارد دیگر می باشد .

امروزه صدها پسوند دامنه وجود دارد که می تواند برای ایجاد یک وب سایت مورد استفاده قرار گیرد .

شما می توانید یک نام دامنه را از یکی از ثبت کننده های دامنه ثبت کنید . بعضی از ثبت کننده ها انواع مختلفی از پسوندهای دامنه را ارائه می دهند . هزینه هر پسوند دامنه متفاوت خواهد بود، و برخی از موارد جدید در مقایسه با  .com، .net و .org بسیار گران هستند .

هنگامی که یک نام دامنه را خریداری کرده اید ، هنوز نیاز به میزبانی وب دارید.

آیا شما باید یک پسوند دامنه جدید برای وب سایت خود انتخاب کنید ؟

انتخاب نام دامنه با پسوند دامنه مناسب برای موفقیت وب سایت شما بسیار مهم است. قسمت دامنه شما بر روی نام تجاری شما تاثیر می گذارد .

داشتن پسوند دامنه جدید به عنوان محبوبیت نیست ، زیرا اکثر مردم با آن آشنا نیستند . در حقیقت ، بعضی از کاربران ممکن است حتی آن را به عنوان یک نام دامنه مناسب تشخیص ندهند .

دامنه .com از معروفترین دامنه ها در فضای اینترنت می باشد . تقریبا 46 درصد از تمام نام دامنه های ثبت شده دامنه .com است . حتی اکثر اسمارتفونها دارای کلید پیش فرض .com برای تایپ سریع هستند .

نام دامنه .com را می توان برای ایجاد تقریبا هر نوع وب سایت و کسب و کار استفاده کرد. این انعطاف پذیری همچنین به شما امکان می دهد که دامنه وب سایت یا کسب و کارتان را تغییر دهید و نام تجاری قدیمی و نام دامنه خود را تغییر دهید .

با توجه به آشنایی ، انعطاف پذیری و پتانسیل آن ، توصیه می کنیم که تنها یک نام دامنه .com برای وب سایت جدید خود انتخاب کنید .

سایر دامنه های موجود که در دسترس هستند

صدها نام پسوند دامنه در دسترس وجود دارد . ما تلاش کرده ایم تا برخی از فرمت های عمومی و محبوب را انتخاب کنیم تا به شما در درک این موضوع کمک کنیم که چگونه دامنه مورد استفاده را انتخاب کنید .

چه زمانی باید از پسوند دامنه .Net استفاده کنید ؟

پسوند .net دومین پسوند دامنه محبوب است . این دامنه در ابتدا برای شبکه های تجاری ، ارائه دهندگان خدمات اینترنتی و یا شبکه های اجتماعی مورد استفاده قرار می گرفت .

استفاده از این دامنه برای وب سایت کسب و کار غیر مرتبط یک ایده بد برای نام تجاری شما است . برای مثال ، شما می توانید از .net استفاده کنید اگر دستگاه های شبکه خود را در وب سایت خود می فروشید ، اما به هیچ عنوان برای یک فروشگاه لباس مناسب نمی باشد .

چه زمانی شما باید از دامنه .org استفاده کنید ؟

دامنه .org در ابتدا به این سبب راه اندازی شد تا برای وب سایت های غیر انتفاعی ، سازمان ها ی خیریه ، مذهبی و یا وب سایت خبری مورد استفاده قرار گیرد .

استفاده از این دامنه برای یک وب سایت شخصی یا تجاری می تواند مشتریان شما را به اشتباه بیندازد . سازمان هایی هستند که از سازمان برای فعالیت های غیر انتفاعی استفاده می کنند و نسخه .com دامنه مشابه  خود را برای فعالیت های تجاری استفاده می کنند .

در چه زمانی باید از دامنه .biz استفاده کنیم ؟

پسوند دامنه .biz به اختصار برای کسب و کار است. همانند  .com در نظر گرفته شده است .biz برای هر نوع وب سایت تجاری استفاده شود .

با این حال ، .biz کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. این موضوع  ممکن است بر روی درک مشتری از کسب و کار شما تاثیر بگذارد .

چه زمانی باید از دامنه .info استفاده کنیم ؟

پسوند .info مخفف اطلاعات است و می تواند توسط پورتال های اطلاعاتی و یا وب سایت های مشابه استفاده شود .

هیچ وقت از این نام دامنه برای یک کسب و کار استفاده نکنید ، چون ممکن است مراجعه کنندگان به وب سایت شما را به شک بیندازد و همچنین می تواند شهرت نام تجاری شما را در دراز مدت تحت تاثیر قرار دهد .

چه زمانی باید از دامنه .name استفاده کنیم ؟

این دامنه برای استفاده شخصی افراد در نظر گرفته شده است . البته نباید این موضوع را فراموش کرد که در بین دامنه های موجود از محبوبیت کمتری هم برخوردار است .

با توجه به این موضوع که این نام دامنه در بین دامنه های دیگر از محبوبیت کمتری برخوردار است و متر شناخته شده است توصیه می کنیم تا از این نام دامنه برای کسب و کار خود بهره نبرید و فقط در جوهت وب سایت های شخصی خود از آن استفاده کنید .

چه زمانی باید از نام دامنه .tv استنفاده کنید ؟

همان طور که از نام این دامنه پیداست از این دامنه فقط برای وب سایت های شبکه های تلوزیونی بهره می برند .

در صورتی که کسب و کار شما  به نوعی مرتبط با شبکه های تلوزیونی یا بخشی از آن است توسیه می شود از این نام دامنه استفاده کنید .

ولی در این شرایط هم استفاده از دامنه .com مناسب تر است . حتی بسیاری از شبکه های تلوزیونی معروف جهانی هم از این دامنه استفاده نمی کنند ، مانند : شبکه های hbo ،  cnn ، cbs و بسیاری موارد دیگر .

خیلی ها برای وب سایت های خود از دامنه های .photography, .club, .xyz, استفاده می کنند و این امر باعث می شود تا پتانسیل وب سایت شما تا حد خیلی زیادی برای معروف شدن پایین بیاید .

دامنه های مخصوص کشورها !!!!!

اگر فقط میخواهید کاربران در آن کشور خاص را هدف قرار دهید، فقط باید از پسوندهای خاص کشور استفاده کنید.فقط زمانی که قصد شما هدف قرار دادن کاربرانی از کشوری خاص است توصیه می شود تا از این نوع دامنه ها بهره ببرید .مورد استفاده این نوع دامنه ها بیشتر برای شرکت هاست . از بیشتر این دامنه ها  فقط زمانی شما می توانید استفاده کنید که در آن کشور باشید یا نماینده ای از طرف شرکت شما در آن کشور حضور داشته باشد .دامنه مخصوص کشورها برای ایجاد کردن وب سایت های چند زبانه بسیار مناسب است .برخی از وبسایتها از دامنه کشور ها استفاده میکنند تا ایده های هوشمندانه برای نام دامنه خود را ارائه دهند .

سخن آخر

انتخاب دامنه مناسب برای وب سایت یکی از مهمترین مسائلی است که باید روی آن با تمرکز بیشتری فکر کرد و آن را انتخاب کرد. خیلی از دامنه های کشور خودمان همان .ir مشکلی برای کسب و کارمان ایجاد نمیکند اما از دیدگاه گوگل این دامین تحریم است این به این معنی نیست که شما بازدید نمیگیرید و سایت شما در گوگل ثبت نمیشود خیر بلکه شما از خدمات گوگل همچون نقشه گوگل و تبلیغات گوگل نمیتوانید استفاده کنید .

امیدواریم که این مقاله به سوال شما در مورد انتخاب دامنه مناسب برای وب سایتتان پاسخ دهد دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید …

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مجموعه گستران وب هدف مشخصي دارد و اعضاي تيم براي آن شب و روز تلاش ميکنند . آشنايي کاربران با دنياي متن باز وردپرس و راه اندازي کسب و کارها در بستر وردپرس يکي از اهداف اصلي مجموعه گستران وب است . ارائه آموزش با کيفيت و محصولات اورجينال براي کاربران وردپرسي براي مجموعه شعار نيست بلکه يک هدف است .

با ما همراه باشید

اطلاع از تخفیف و محصولات جدید

مشاوره رایگان : 01154213057 ,
آدرس دفتر :مازندران ، تنکابن ، میدان هفت تیر ، مجتمع فردوسی ، طبقه م واحد 29
تمامي حقوق اين وبسايت به گروه گستران وب متعلق مي باشد و هر گونه کپي برداري پيگرد قانوني دارد !
ارائه شده توسط تیم گستران وب
ارائه خدمات طراحی و پشتیبانی سایت به صورت 24 ساعته در خدمت شما عزیران هستیم

دریافت مشاوره رایگان

011-54213057
خدمات مجموعه ما