جوملا را بشناسید ( معرفی کامل جوملا )

نوشته احمد عشوریان از تیم گستران وب
۰

سلام به دوستان عزیزی که روزانه مطالب سایت گستران وب را دونبال میکنند . از امروز قصد داریم آموزش های جوملا را شروع کنیم . بنابر این در این مقاله سعی داریم جوملا را به صورت کامل توضیح بدهیم . پس از امروز آموزش های جوملا را فقط در سایت گستران وب دونبال کنید و […]

سلام به دوستان عزیزی که روزانه مطالب سایت گستران وب را دونبال میکنند . از امروز قصد داریم آموزش های جوملا را شروع کنیم . بنابر این در این مقاله سعی داریم جوملا را به صورت کامل توضیح بدهیم . پس از امروز آموزش های جوملا را فقط در سایت گستران وب دونبال کنید و با ما همراه باشید .

تعریف جوملا

جوملا یک سیستم مدیریت محتوای تحت وب است که مدیریت و انتشار آسان مطالب را امکان پذیر می سازد، امکانات گسترده ای دارد و با ابزار های خود امکان گسترش آسان نرم افزار را فراهم میکند.

تاریخچه جوملا

اولین نسخه نرم افزار که جوملا ۱ نام داشت،نسخه توسعه داده شده مامبو بود و در سال ۲۰۰۵ انتشار یافت. گروهی از برنامه نویسان مامبو پس از جدا شدن از این تیم شروع به طراحی این نرم افزار کردند. جوملا در لغت به معنای همه با هم است که از زبان سواحلی گرفته شده است. د ونک/

 جوملا برای چه سایت هایی مناسب است ؟

جوملا همانند وردپرس کاملا انعطاف پذیر و قابل توسعه دادن است . پس میتوان از آن در سایت های : خبری ، فروشگاهی ، دانلود ، شبکه های مجازی ، هاستینگ ، دایرکتوری ها و … استفاده کرد .

شاید از خود بپرسید که از جوملا برای چه سایت هایی معروفی استفاده شده ؟ در ایران سایت هایی که از جوملا استفاده کنند زیاد هستند میتوان گفت تا ۷ سال پیش بیشتر سایت هایی که استارت میخورد با جوملا بود . وب سایتهای مک دونالد، وب سایتهای مجموعه یونیسف، برخی اینترانتهای دولتی آلمان، مرکز اطلاعات سازمان ملل، تمامی مراکز صدا وسیمای ایران، وب سایت مرجع لینوکس و… از جمله استفاده کنندگان جوملا هستند.

تکنولوژی های استفاده شده در جوملا

جوملا علاوه بر اینکه یک سیستم مدیریت محتوا است یک فریم ورک PHP نیز می باشد، همچنین به دلیل سازگاری با انواع پایگاه های داده مانند SQL server  ،My SQL و Oracle یک پلت فرم نیز محسوب می شود. اما تکنولوژی های اصلی بکار رفته در آن شامل PHP  و  MySQL می باشد.

آدرس اصلی سایت جوملا به این آدرس است : www.joomla.org  که در آن پلاگین ، قالب و نسخه های جوملا موجود است که میتوانید به صورت انگلیسی دانلود کنید . نسخه فارسی جوملا را میتوانید از سایت جوملا فارسی دانلود کنید .

آخرین نسخه ارائه شده تا به امروز نسخه ۳.۷.۵ می باشد که میتوانید آخرین نسخه را در همین قسمت دانلود کنید . در همین هر نسخه ای که از جوملا ارائه شود به صورت فارسی برای دانلود قرار میگیرد .

دیدگاهتان را بنویسید