گستران وب

مصاحبه با الکس ، همیشه در مشکلات دلیلی برای خوشحالی وجود دارد

پرتو یک بستر تکنیکی  خوب است که آموزش شغلی برای افراد بی خانمان را تأمین می کند و از آنها برای داشتن شغل  پایدار پشتیبانی می کند. هدف آن کمک به افراد بی خانمان است که در درازمدت خودشان بتوانند هزینه های زندگی  را تأمین کنند.
پرتو که در سال ۲۰۱۷ در لندن تأسیس شد ، هم اکنون در خدمت  بی خانمان های لندن است. هر شخص در پرتو توسط یک موسسه خیریه محلی و  یا شورای محلی معرفی می شود. به محض ورود به سیستم ، پرتو یک کارمند را به عنوان یک متخصص پشتیبانی اختصاصی منصوب می کند که آنها را تا تمام مراحل جدید در حرفه خود راهنمایی می کند.

آذر 1 , 1398

برای کسب اطلاعات بیشتر، ما با الکس استفانی ، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت پرتو  ، مصاحبه ای انجام دادیم  تا  از مشاوره و رهنمودهای ایشان و تاثیر اجتماعی این  شرکت در لندن و برنامه های آینده آن برای جهانی شدن ، جویا شویم.

سلام الکس! با تشکر از شما برای پیوستن به ما. برای شروع پرتو ،از چه چیزی الهام گرفتید؟ داستان چیه؟

سه سال پیش ، در ایستگاه محلی Tube در لندن با مردی بی خانمان آشنا شدم. وضع نامناسبی داشت  و بشدت از سرما می لرزید.یک  فنجان قهوه و یک جفت جوراب برای او خریداری کردم. در یک لحظه ، او از برابر دیدگانم ناپدید شد و تا هفته ها از او خبری نبود. وقتی دوباره او را دیدم ، بنظر می رسید که به طرز تکان دهنده ای پیرتر شده است. او به من گفت که او دچار حمله قلبی شده و تازه از بیمارستان بیرون آمده است. علی رغم اینکه من و امثال من روز بروز دارای ژست بهتر می شدیم و وضع زندگی ما رونق بیشتری پیدا می کرد، او از هر زمان دیگری وضعیت بدتری داشت.

بنابراین ، من شروع به پرسیدن سؤال از خودم کردم: برای ایجاد تغییر پایدار در زندگی این مرد چه چیزی لازم است؟ او هرگز شغلی نداشته و بی سواد بود. جواب سوال من این است که  می توان با مهارت وآموزش ، اعتماد به نفس اورا تقویت کرد و از او پشتیبانی و حمایت نمود. البته ، این کار مستلزم هزینه بسیار است و قابل مقایسه با یک فنجان قهوه و جوراب نیست.اما اگر همه در این عرصه وارد شوند و کمک کنند ، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

این بود که ایده آموزش شغلی سرمایه گذاری برای افراد بی خانمان به وجود آمد. طی نه ماه بعد ، من طرحی  را تهیه کردم که با افراد بی خانمان و موسسات خیریه در ارتباط بود و پرتو  را به طور رسمی در سپتامبر ۲۰۱۷ راه اندازی کردم.

از زمان تاسیس پرتو ، اهداف شما چگونه تغییر کرده است؟

من نمی گویم که اهدافما از ابتدا بسیار تغییر کرده است.  تلاش می کنیم با کمک به یک فرد بی خانمان به طور همزمان ، مشکل مشابه را حل کنیم. هم اکنون در بریتانیا حدود ۳۲۰،۰۰۰ نفر بی خانمان هستند که ۲۹۰،۰۰۰ نفر از آنها در اسکان موقت زندگی می کنند. فرصتی شگفت انگیز برای کمک به این گروه بسیار بزرگ از مردم – و در نهایت بسیاری از گروه های محروم دیگر در سراسر جهان وجود دارد.

چه چیزی پرتو را از رقبای خود متمایز می کند؟  شرکت هایی وجود دارند که شما آنها را رقیب خود در نظر بگیرید؟

در پرتو ، ما چیزی کاملاً جدید ارائه می دهیم. ما اولین پلتفرم جمع آوری کمک های مالی در جهان هستیم که حول نتایج اجتماعی ساخته شده است. این بدان معناست که ما فقط روی جمع آوری بودجه متمرکز نشده ایم – تمرکز ما بیشتر روی کارآفرینی و ایجاد مهارت برای افراد است .و این معیار ومقیاسی برای اندازه گیری میزان موفقیت ماست.
ثانیا ، پرتو در کنار فناوری ما ، یک مدل پشتیبانی ۱-۱ را ارائه می دهد. بسیاری از افرادی که با آنها سر و کار داریم دارای گذشته های پیچیده هستند ، بنابراین احساس می کنیم ارائه یک سرویس شخصی سازی شده که پاسخگوی نیازهای آنها باشد ، مهم است. به همین دلیل است که هرکسی که در پرتو سرمایه گذاری می کند ، یک کارگر اختصاصی دارد.

چگونه پرتو را تا این مرحله تأمین مالی کردید؟ آیا قصد دارید در آینده به دنبال منابع جدید مالی باشید؟

در روزهای اولیه ، تمام هزینه های پرتو را شخصا  پرداخت می کردم. اما در ادامه راه ،بیشتر هزینه ها ی ما توسط یک گروه باورنکردنی از کارآفرینان فناوری که دارای مشاغل کالیبر Booking.com ، Photobox ، WorldRemit ، Funding Circle و دیگران هستند ، تأمین می شود. ما همچنین توسط برخی از مبانی نوآورانه مانند Nesta و UnLtd پشتیبانی می شویم. لذا ما همیشه در جستجوی بودجه بیشتر هستیم تا بتوانیم تأثیر خود را ارزیابی کنیم.

دید بلند مدت شما برای پرتو چیست؟

چشم انداز بلند مدت ما این است که کار اشتغال زایی را برای گروه های محروم فراتر از بی خانمانی فراهم کنیم – به عنوان مثال ، افراد دارای معلولیت و مجرمان سابقه دار را به لیست حمایت خود اضافه کنیم .  ما اعتقاد داریم که استعدادهای  قابل استفاده زیادی در آنجا وجود دارد ، و ما می خواهیم که پرتو در صدر حمایت از این افراد در جهت  تقویت اقتصادی و همزمان با ایجاد مهارت ، قرار داشته باشد.

شما مستقر در لندن هستید. نظر شما در مورد تا ثیر اجتماعی این شرکت چیست؟

من به کار خود به شدت ایمان دارم و اگر همه مانند من فکر کنند ، می توانیم مسئله عظیم اجتماعی مانند بی خانمان ها را حل کنیم. در لندن ، ما به اندازه کافی خوش شانس بوده ایم که با برخی از خیرین عالی و مقامات دولتی متفکر که مردم را به سمت پرتو ارجاع می دهند ، همکاری کنیم. ما با شهروندانی کار می کنیم و حامی ما هستند که  در این زمینه دغدغه و نگرانی دارند ، ما با ارائه دهندگان آموزش کار می کنیم که مهارت های تقاضا را ارائه می دهند. سرانجام ، ما با شرکتهای خارق العاده ای کار می کنیم که نیروهای خود را از کانال پرتو انتخاب می کنند. از
لندن یک اکوسیستم باورنکردنی برای ایجاد  مشاغل تأثیرگذاری اجتماعی مانند پرتو  است ، ما همچنین فکر می کنیم یک مدل بسیار قابل تکرار ساخته ایم که می تواند به سایر شهرها در سراسر جهان منتقل شود.

برنامه های شما برای گسترش بین المللی چیست؟ کدامیک از بازارها برای پرتو  مهم است و چرا؟

افراد زیادی  از سراسر جهان – از آفریقای جنوبی گرفته تا ایالات متحده ، با ما تماس می گیرند  که بسیار ناتوان هستند و می خواهند از طریق خدمات ما به حمایت شوند. اما برای اینکه کاری برای آنها انجام دهیم  ، به حضور فیزیکی  آنها نیاز داریم. امسال ما به  بهبود فرآیندها و مقیاس پذیری خود تمرکز خواهیم کرد تا در زمان مناسب پوشش های جهانی خود را در قالب پرتو ارائه دهیم .

شما برای ساختن یک تیم محکم چه سفارشی دارید؟

من فقط می توانم از تجربه خودم صحبت کنم ، اما در پرتو ، ما همیشه به دنبال افرادی هستیم که فقط می توانند نقش خود را نشان دهند تا اتفاقی مبارک در اینجا روی دهد و این نکته ارزشمندی است که به دنبالش هستیم . ما دنبال افرادی هستیم که دوست دارند خرابی ها را برطرف کنند و شکستگی ها را ترمیم سازند.نه اینکه کورکورانه به زندگی خود ادامه دهند و دائم شکایت داشته باشند.

شما برای حفظ تعادل کاری و زندگی چه توصیه ای برای کارآفرینان دارید؟

این بستگی به نوع شغلی شما دارد. با یک تجارت سبک هم می توان زندگی کرد . اما اگر به این اندازه قانع نیستید ، می توانید بایک برنامه جسورانه  ،  محصولی بسازید که توسط میلیون ها نفر استفاده شود و دنیا را تغییر دهد.پس تعادل کار و زندگی وجود ندارد. این دو اگر یکی  شوند و به خوبی اداره  شوند،  زندگی فوق العاده مهیج را رقم می زنند. زندگی در سایه عشق به مدت یک هفته  بهتر از سالیان طولانی بدون عشق زیستن است. واین نقشی است که کارآفرینی می تواند به شما بدهد. اما تعادل؟ تعادل یعنی احساسی که یک کار آفرین و یک کارمند در پرتو دارد . واگر می خواهید شما هم همین احساس را داشته باشید ، به ما بپیوندید.

این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *