گستران وب

رفع خطا establishing a database connection در وردپرس

حتما تاکنون در وب سایت ورد پرس خود با پیام Error establishing a database connection (خطای ایجاد اتصال به بانک اطلاعاتی ) مواجه شده اید. این یک خطای مهلک است که وب سایت وردپرس شما را برای کاربران غیرقابل دسترسی می کند.این خطا هنگامی رخ می دهد که وردپرس قادر به ایجاد ارتباط با بانک اطلاعاتی نباشد. عوامل تاثیر گذاری وجود دارند که باعث بروز این خطا می شوند. شناخت این عوامل و رفع عیبها ، برای افراد مبتدی دشوار است.این مقاله کوششی است برای معرفی علل ایجاد این خطا و راهکارهای رفع آن که امیدواریم برای کاربران عزیز مفید باشد.

دی 26 , 1398

چه عواملی باعث ایجاد خطای اتصال به بانک اطلاعاتی در وردپرس می شود؟

مشکل “خطای ایجاد اتصال به پایگاه داده” می تواند ناشی از اطلاعات نادرست پایگاه داده در تنظیمات وردپرس ویا بروز مشکلاتی در سرور پایگاه باشد.

بانک اطلاعاتی نرم افزاری است که امکان ذخیره ، سازماندهی و بازیابی داده ها را به نرم افزارهای دیگر آسان می کند.
به عنوان یک سیستم مدیریت محتوا ، ورد پرس از یک پایگاه داده برای ذخیره کلیه مطالب و سایر داده های وب سایت خود استفاده می کند. سپس هر بار شخصی به وب سایت شما مراجعه می کند به پایگاه داده متصل می شود.
وردپرس برای اتصال به پایگاه داده به اطلاعات زیر نیاز دارد:

 • نام پایگاه داده
 • نام کاربری پایگاه داده
 • رمز عبور پایگاه داده
 • سرور پایگاه داده

این اطلاعات در پرونده پیکربندی وردپرس شما با نام wp-config.php ذخیره می شود.اگر هر یک از این موارد نادرست باشد ، وردپرس نمی تواند به سرور پایگاه داده شما متصل شود ، و خطای “خطای ایجاد اتصال به پایگاه داده” را مشاهده خواهید کرد.
حال ببینیدکه چگونه خطای ایجاد مشکل اتصال بانک اطلاعاتی در وردپرس را با عیب یابی مرحله به مرحله برطرف می کنیم.

۱. اعتبارنامه پایگاه داده وردپرس خود را بررسی کنید

شایع ترین دلیل خطای اتصال بانک اطلاعاتی در وردپرس ، اعتبار نادرست پایگاه داده است. اگر اخیراً سایت وردپرس خود را به هاست جدید منتقل کرده اید احتمال دارد اعتبار پایگاه داده نادرست باشد.
اعتبارنامه پایگاه داده وردپرس شما در پرونده wp-config.php ذخیره می شود. این پرونده پیکربندی ورد پرس است که شامل تنظیمات مهم وردپرس از جمله اطلاعات پایگاه داده است.
سطرهای زیر را در پرونده wp-config.php جستجو خواهید کرد.

// ** MySQL settings - You can get this info from your web host ** //
/** The name of the database for WordPress */
define( 'DB_NAME', 'database_name_here' );
/** MySQL database username */
define( 'DB_USER', 'username_here' );
/** MySQL database password */
define( 'DB_PASSWORD', 'password_here' );
/** MySQL hostname */
define( 'DB_HOST', 'localhost' );

شما باید اطمینان حاصل کنید که اطلاعات مربوط به نام بانک اطلاعات ، نام کاربری ، رمز عبور و میزبان بانک اطلاعات صحیح است.
می توانید این اطلاعات را از داشبورد حساب هاست وردپرس خود تأیید کنید. به سادگی به حساب میزبان خود وارد شوید و در بخش داده های پایگاه داده MySQL کلیک کنید.

این امر شما را به صفحه مدیریت پایگاه داده در داشبورد هاست خود منتقل می کند. از اینجا می توانید نام بانک اطلاعاتی و نام کاربری خود را پیدا کنید.

در زیر آن کاربران پایگاه داده و پیوندها را برای تغییر رمز عبور کاربر پیدا خواهید کرد.

پس از تأیید نام پایگاه داده ، نام کاربری و رمز عبور خود ، می توانید در صورت لزوم آن اطلاعات را در پرونده wp-config.php خود تغییر دهید.
پس از آن ، دوباره به وب سایت خود مراجعه کنید تا ببینید خطای اتصال بانک اطلاعاتی از بین رفته است یا خیر.
اگر هنوز هم می توانید خطا را ببینید ، به ادامه مطالب این نوشتار توجه کنید.

۲. اطلاعات هاست پایگاه داده خود را بررسی کنید

اگر مطمئن هستید که نام ، نام کاربری و گذرواژه اطلاعات شما صحیح است ، ممکن است بخواهید از اطلاعات صحیح هاست پایگاه داده مطمئن شوید.
بیشتر شرکتهای هاست وردپرس از localhost به عنوان هاست پایگاه داده شما استفاده می کنند. با این حال ، شرکتهایی هم هستند که از سرورهای جداگانه ای برای هاست پایگاه داده استفاده می کنند. در این حالت ، اطلاعات هاست پایگاه داده شما محلی نخواهد بود.
برای تأیید اطلاعات هاست پایگاه داده خود باید با شرکت هاست وردپرس خود تماس بگیرید.

۳. تعمیر پایگاه داده وردپرس

به عنوان مثال ، اگر در wp-admin خطای متفاوتی دریافت می کنید ، چیزی مانند “یک یا چند جدول پایگاه داده در دسترس نیست. ممکن است بانک اطلاعاتی تعمیر شود. “، بنابراین باید پایگاه داده خود را تعمیر کنید.
می توانید این کار را با اضافه کردن خط زیر در پرونده wp-config.php خود انجام دهید.

	
define('WP_ALLOW_REPAIR', true)

پس از انجام این کار ، می توانید با مراجعه به این صفحه تنظیمات را مشاهده کنید: http://www.yoursite.com/wp-admin/maint/repair.php

توجه: کاربر برای دسترسی به صفحه تعمیر پایگاه داده نیازی به ورود ندارد. پس از اتمام تعمیر و بهینه سازی بانک اطلاعاتی خود ، این کد را از wp-config.php خود حذف کنید.

۴- بررسی کنید که سرور بانک اطلاعاتی شما خاموش است یا خیر؟

اگر به نظر می رسد همه چیز درست است ، و وردپرس هنوز نمی تواند به بانک اطلاعاتی وصل شود ، ممکن است سرور پایگاه داده شما (سرور MySQL) پایین بیاید.
این ممکن است به دلیل ترافیک سنگین روی سرور رخ دهد. در اصل ، سرورهاست شما فقط نمی تواند بار را تحمل کند (به خصوص هنگامی که شما در هاست مشترک هستید).
سایت شما بسیار کند خواهد بود و برای برخی از کاربران حتی ممکن است خطا را ایجاد کند. بنابراین بهترین کاری که باید انجام دهید این است که با تلفن یا گفتگوی زنده با ارائه دهنده هاستینگ خود تماس بگیرید و از آنها بخواهید که آیا سرور MySQL شما پاسخگو است یا خیر.
اگر وب سایت های دیگری در همان سرور در حال اجرا هستند ، می توانید آن سایت ها را بررسی کنید تا سرور SQL شما از کار بیفتد.
اگر هیچ سایت دیگری در همین حساب هاست  وب ندارید ، به سادگی به داشبوردهاست خود بروید و سعی کنید به phpMyAdmin دسترسی پیدا کرده و پایگاه داده را متصل کنید.
اگر می توانید اتصال برقرار کنید ، پس باید بررسی کنیم که آیا کاربر پایگاه داده شما دارای مجوز کافی است یا خیر. یک پرونده جدید با نام testconnection.php ایجاد کنید و کد زیر را در آن قرار دهید

<?php
$link = mysqli_connect('localhost', 'username', 'password');
if (!$link) {
die('Could not connect: ' . mysqli_error());
}
echo 'Connected successfully';
mysqli_close($link);
?>

حتماً نام کاربری و رمز عبور را تعویض کنید. اکنون می توانید این پرونده را در وب سایت خود بارگذاری کرده و از طریق مرورگر وب به آن دسترسی پیدا کنید.

اگر اسکریپت با موفقیت متصل شد ، به این معنی است که کاربر شما اجازه کافی دارد ، و چیز دیگری وجود دارد که اشتباه است.
به پرونده wp-config خود برگردید تا مطمئن شوید که همه موارد صحیح است .
راه حل های دیگری که برای کاربران مفیدبوده است:
اگر نکات عیب یابی فوق الذکر نتوانسته خطای اتصال بانک اطلاعاتی را در وب سایت شما برطرف کند ، یشنهاد می کنیم راه حلهای زیر را هم امتحان کنید.

۱. URL سایت وردپرس را به روز کنید

سعی کنید URL سایت وردپرس را با استفاده از phpMyAdmin به روز کنید. به سادگی از طریق داشبورد حساب میزبانی خود به phpMyAdmin دسترسی پیدا کرده و پایگاه داده وردپرس خود را انتخاب کنید.

بعد از آن روی منوی SQL در بالا کلیک کنید و عبارت MySQL زیر را وارد کنید.

UPDATE wp_options SET option_value='YOUR_SITE_URL' WHERE option_name='siteurl'

فراموش نکنید که آدرس اینترنتی سایت خود را تهیه کنید و wp_options را در نام جدول خود تغییر دهید زیرا ممکن است پیشوند جدول وردپرس را تغییر داده باشید.

۲. راه اندازی مجدد وب سرور

کاربران روی سرورهای اختصاصی ، سرورهای محلی و سرورهای خصوصی مجازی (VPS) می توانند دوباره راه اندازی مجدد سرورهای خود را امتحان کنند.

با این کار سرور وب و دیتابیس شما مجدداً راه اندازی می شود که ممکن است برخی از اشکالات موقت باعث ایجاد خطا شود.

۳. کمک بخواهید

اگر باوجود همه مراحل فوق باز هم دچار مشکل هستید، ممکن است لازم باشد با شرکت هاست وب خود تماس بگیرید. همه شرکت های هاست وردپرس خوب به شما کمک می کنند تا مشکل را برطرف کنید ، شما را در مسیر درست راهنمایی کرده یا حتی آن را برای شما برطرف می کنند.

نتیجه:

عواملی که باعث   Error establishing a database connection(خطای ایجاد اتصال به بانک اطلاعاتی ) می شوند  می تواند ناشی از اطلاعات نادرست پایگاه داده در تنظیمات وردپرس باشد.همانطور که اشاره شد وردپرس برای اتصال به پایگاه داده به اطلاعاتی مثل : نام پایگاه،نام کاربری،رمزعبور و سرور پایگاه داده نیاز دارد.این اطلاعات در پرونده پیکربندی وردپرس بانام  wp-config.php  ذخیره می شود.اگر هریک از اطلاعات ذکرشده نادرست باشد ،خطای اتصال به پایگاه بروز می کند.

مراحل برطرف کردن این خطا عبارتنداز:

 1. بررسی اعتبارنامه پایگاه داده وردپرس
 2. بررسی اطلاعات هاست پایگاه
 3. تعمیر پایگاه داده وردپرس
 4. اطمینان از روشن یاخاموش بودن سرور
  ضمنا بروز کردنurl  سایت ویا راه اندازی مجدد وب سرور نیز می تواند به عنوان راه حلی برای رفع خطا باشد.
  *امیدواریم از مطالب ارایه شده در این مفاله استفاده لازم را برده باشید.
این مقاله چقدر براتون مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *