سلام به دوستان وردپرسی گستران وب

یکی مسائل مهم در سایت داشته یک نقشه سایت یا همان سایت مپ است . سایت مپ ها به سایت ما برای ایندکس مطالب در موتور های جستجو کمک میکنند . از همین رو باید به این افزونه خیلی بیشتر اهمیت داد .اکنون ما در این آموزش به صورت کلی این افزونه مورد بررسی قرار دادیم و آخرین نسخه آن را به صورت فارسی برایتان آماده دانلود کردیم .

ما در این آموزش از افزونه Google XML Sitemap  استفاده میکنیم . افزونه ای که بیش از 2 ملیون نصب فعال را در مخزن وردپرس به ثبت رسانده و جزء افزونه های کاربردی و محبوب وردپرس می باشد .

آموزش و راه اندازی افزونه سایت مپ Google XML Sitemap

بعد از دانلود نسخه فارسی از سایت گستران وب و فعال سازی آن از بخش افزونه های وردپس بخش جدیدی در قسمت تنظیمات مانند تصویر برایتان ایجاد میشود .

با ورود به این بخش وارد تنظیمات افزونه سایت مپ سایتتان میشوید که دارای چن بخش می باشد که با هم آنها را بررسی میکنیم .

گزینه های پایه یا Basic Options

در این قسمت ننظیمات مقدماتی افزونه را می توانید مشاهده کنید.

  • Notify Google about updates of your Blog: در صورتی که این گزینه را فعال کنید با هر بار ارسال نوشته ی جدید در سایت یک نوتیفیکیشن برای موتور جستجوی گوگل ارسال می شود(حتما تیک بزنید).
  • Notify Bing (formerly MSN Live Search) about updates of your Blog: در صورتی که این گزینه را فعال کنید با هر بار ارسال نوشته ی جدید در سایت یک نوتیفیکیشن برای موتور جستجوی بینگ ارسال می شود(حتما تیک بزنید).
  • Add sitemap URL to the virtual robots.txt file: این فایل در پوشه ی روت سایت شما موجود می باشد و حاوی اطلاعاتی از جمله نقشه ی سایت می باشد که در این صورت می توانید از موتورهای جستجوی دیگر نیز بازدید کننده جذب کنید.
  • Try to increase the memory limit to: افزایش محدودیت حافظه ی افزونه ها و وردپرس می باشد(با این گزینه کاری نداشته باشید).

سایر گزینه ها

  • Try to increase the execution time limit to: افزایش تغییر زمان اجرای افزونه ها و وردپرس می باشد(با این گزینه کاری نداشته باشید).
  • Try to automatically compress the sitemap: برای فشرده سازی نقشه وردپرس sitemap این گزینه را فعال نمایید که می تواند حجم نقشه ی سایت شما را کاهش دهد.
  • Include a XSLT stylesheet: اگر شما می خواهید استایلی برای sitemap خود در نظر بگیرید باید با پسوند XSL، کادر روبرو آدرس فایل استایل را وارد کنید و که این فایل می بایست در هاست شما موجود باشد. در این صورت تیک گزینه Use default را بردارید.
  • Override the base URL of the sitemap: اگر سایت خود را بر روی دایرکتوری نصب کرده اید و در آدرس دهی، آدرس سایت اصلی را قرار دادید، لازم است در این کادر آدرس اصلی سایت را وارد کنید. سپس این تغییرات را به فایل htaccess اضافه کنید.
  • Include sitemap in HTML format: برای پشتیبانی وردپرس sitemap از فرمت HTML می باشد.
  • Allow anonymous statistics: با فعالسازی این گزینه، اطلاعاتی درباره ورژن وردپرس، php، تعدا مطالب و… سایت شما برای نویسنده افزونه ارسال می شود.

صفحات اضافی Additional pages

 در این قسمت می توانید تنظیمات صفحات جداگانه را انجام دهید.
در نظر بگیرید وبسایتی با آدرس www.yoursite.com دارید و می خواهید وبسایت دیگری با آدرس www.yoursite.com/blog ایجاد نمایید(یعنی یک ساب دایرکتوری زیر مجموعه ی سایت وردپرسی شما). برای قرار دادن وردپرس sitemap آن در دامنه اصلی، می توانید از این بخش عمل نمایید. بر روی گزینه Add new page یا اضافه کردن صفحه جدید کلیک نمایید و اطلاعات مورد نظر را وارد کنید.

اولویت ارسال یا  Post Priority

در این قسمت هم می توانید ارزش هر نوشته/برگه را در سایت خود تعیین کنید.

Do not use automatic priority calculationاز محاسبه اولیت اتوماتیک استفاده نکن ، : با این گزینه تعیین می کنید که ارزش تمامی مطالب موجود در سایت یکسال می باشد.

نکته: اگر این حالت را انتخاب کنید، دیگر نباید تنظیمات مربوط به قسمت Priorities را ویرایش و شخصی سازی کنید

  Comment Countتعداد نظرات: اگر تیک این گزینه را بزنید یعنی تعیین کرده اید که ارزش مطالب سایت شما بر اساس تعداد کامنت های آن مشخص شود.
Comment Average- میانگین نظرات : با این گزینه تعیین می کنید که ارزش مطالب سایت شما بر اساس میانگین کامنت های هر مطلب مشخص شود.

محتوای نقشه سایت  Sitemap Content

در این قسمت هم می توانید تعیین کنید که محتوای نقشه ی سایت چه بخش هایی باشد.
تعدادی از گزینه ها بطور پیش فرض تیک خورده می باشند که می توانید گزینه های دیگری را هم فعال کنید.
با گزینه ی آخر یعنی ( آخرین زمان اصلاح را وارد کنید )  Include the last modification time هم می توانید زمانی که تغییری در مطالب سایت شما ایجاد می شود، به موتور های جستجو اجازه ی با خبر شدن بدهید تا مطالب را ایندکس کنند(حتما تیک این گزینه را بزنید).

موارد حذف شده یا  Excluded items

در این قسمت می توانید مواردی را که می خواهید توسط موتور های جستجو ایندکس نشود را تعیین کنید. در قسمت اول می توانید دسته هایی را که می خواهید در نقشه ی سایت موجود نباشد را تعیین کنید و از قسمت بعد هم می توانید نوشته هایی را که می خواهید در نقشه ی سایت موجود نباشند را وارد کنید.

توجه: در قسمت وارد کردن نوشته ها/برگه ها باید آی دی برگه/نوشته را وارد کنید و آن ها را با کاما از هم جداسازی کنید.

تغییر فرکانس ها یا  Change frequencies

در این قسمت می توانید زمان بروز رسانی هر بخش را در نقشه وردپرس sitemap تعیین کنید.

اولویت ها یا Priorities

درجه ی اهمیت هر بخش را هم می توانید از این قسمت برای سایت خود تعیین کنید.
می توانید هر بخش موجود در سایت را بین ۰٫۰ تا ۱٫۰ درجه بندی کنید، که در این صورت می بایست صفحه ی اصلی یا Homepage را بر روی درجه ی ۱٫۰ قرار دهید.

در نهایت برای ذخیره ی تغیرات روی دکمه ی به روز رسانی گزینه ها یا Update options کلیک کنید یا اینکه اگر می خواهید دوباره تنظیماتی که انجام داده اید به پیش فرض برگردند دکمه ی بازنشانی یا Reset options را کلیک کنید.

فیلم آموزشی ساخت سایت مپ با افزونه فارسی Google XML Sitemap

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

آشنايي کاربران با دنياي متن باز وردپرس و راه اندازي کسب و کارها در بستر وردپرس يکي از اهداف اصلي مجموعه گستران وب است . ارائه آموزش با کيفيت و محصولات اورجينال براي کاربران وردپرسي براي مجموعه شعار نيست بلکه يک هدف است .
عضواتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی نشان ملی ثبت Enamad Enamad Enamad
تمامي حقوق اين وبسايت به گروه گستران وب متعلق مي باشد