راهنمای ابتدایی برای نقش ها و مجوزهای کاربری در وردپرس

نوشته علیرضا اسکندری از تیم گستران وب

وردپرس همراه با یک سیستم مدیریت نقش کاربر همراه است که معین می کند که کدامیک از کاربران خاص می توانند و نمی تواند در وب سایت شما کارهایی به خصوص را انجام دهند . دانستن این نقش ها و مجوزهای کاربر ضروری است زیرا سایت وردپرسی شما رشد می کند . در این راهنمای ابتدایی نقش های کاربری وردپرس ، ما هر نقش و مجوز کاربر وردپرس را مقایسه خواهیم کرد .

راهنمای ابتدایی برای نقش ها و مجوزهای کاربری در وردپرس

وردپرس همراه با یک سیستم مدیریت نقش کاربر همراه است که معین می کند که کدامیک از کاربران خاص می توانند و نمی تواند در وب سایت شما کارهایی به خصوص را انجام دهند . دانستن این نقش ها و مجوزهای کاربر ضروری است زیرا سایت وردپرسی شما رشد می کند . در این راهنمای ابتدایی نقش های کاربری وردپرس ، ما هر نقش و مجوز کاربر وردپرس را مقایسه خواهیم کرد .

راهنمای ابتدایی برای نقش ها و مجوزهای کاربری در وردپرس

پس از نصب وردپرس ، از پیشخوان مدیریتی خارج شوید .، پنج نقش پیش فرض کاربر وجود دارد :

  • مدیر
  • ویرایشگر
  • نویسنده
  • مشارکت کننده
  • منتشر کننده در شبکه های اجتماعی

به طور خلاصه ، شما می توانید خلاصه ای از هر نقش مجوز کاربر را در زیر بخوانید . ما همچنین چگونگی ایجاد نقشهای جدید کاربر و / یا سفارشی کردن نقشهای کاربری وردپرس موجود را پوشش خواهیم داد .

۱. مدیر

در وردپرس Administrator یا همان مدیر قدرتمندترین کاربر است . کاربران با نقش مدیر می توانند پست های جدیدی را اضافه کنند ، پست های هر کاربر را در سایت ویرایش کنند و حتی آن پست ها را حذف کنند . آنها می توانند افزونه ها و قالب ها را نصب ، ویرایش و حذف کنند . مهمتر از آن ، مدیر یک کاربر می تواند کاربران جدید را به سایت اضافه کند ، اطلاعات مربوط به کاربران موجود از جمله گذرواژه های آنها را تغییر دهد و هر کاربری را حذف کند . این نقش اساسا برای صاحبان سایت ها محفوظ است و به شما امکان کنترل کامل سایت وردپرس را می دهد . اگر شما یک سایت چندرسانه ای وردپرس را اجرا می کنید ، پس باید بسیار مراقب باشید که شما یک نقش کاربر مدیر را تعیین می کنید .

۲. ویرایشگر

کاربران با نقش ویرایشگر در وردپرس کنترل کاملی بر محتوای بخش وب سایت شما دارند . آنها می توانند هر نوشته ای در یک سایت وردپرس ، از جمله مواردی که توسط دیگران نوشته شده ، اضافه ، ویرایش ، انتشار و حذف کنند . یک ویرایشگر می تواند نظرات را نیز نظارت ، ویرایش و حذف کند. ویراستاران دسترسی به تغییر تنظیمات سایت خود ، نصب افزونه ها و قالب ها یا اضافه کردن کاربران جدید را ندارند .

۳. نویسنده

همانطور که از نام آن پیداست ، کاربران با نقش نویسنده می توانند پست های خود را بنویسند ، ویرایش کنند و منتشر کنند . آنها همچنین می توانند پست های خود را حذف کنند ، حتی اگر آنها منتشر شوند . هنگام نوشتن پست ، نویسندگان نمیتوانند دسته ها را ایجاد کنند در حالیکه می توانند از دسته های موجود انتخاب کنند . از سوی دیگر ، آنها می توانند برچسب ها را به پست های خود اضافه کنند .

نویسندگان می توانند نظرات را حتی کسانی که در انتظار بررسی هستند ، مشاهده کنند ، اما نمیتوانند نظریات را تعدیل ، تایید یا حذف کنند . آنها دسترسی به تنظیمات ، افزونه ها و یا قالب ها ندارند ، بنابراین در یک سایت نسبت به ریسک ، کاربر کم است ، به جز اینکه توانایی حذف پست های خود را پس از انتشار آنها داشته باشد .

۴. مشارکت کننده

همکاران می توانند پست های جدیدی را اضافه کنند و پست های خود را ویرایش کنند اما نمی توانند پست های خود را منتشر کنند حتی خودشان . هنگام نوشتن پست ها آنها نمی توانند دسته های جدیدی ایجاد کنند و باید از دسته های موجود را انتخاب کنند . با این حال ، آنها می توانند برچسب ها را به پست های خود اضافه کنند .

بزرگترین مشکل یک نقش مشارکت کننده این است که آنها نمیتوانند فایل آپلود کنند . همکاران می توانند نظرات حتی کسانی که در انتظار هستند را مشاهده کنند . اما آنها نمی توانند نظرات را تصویب یا حذف کنند . آنها دسترسی به تنظیمات ، افزونه ها یا قالب ها ندارند ، بنابراین نمی توانند هیچ تنظیماتی را در سایت شما تغییر دهند .

۵. منتشر کننده در شبکه های اجتماعی

کاربران با نقش کاربر مشترک میتوانند به سایت وردپرس خود وارد شوند و پروفایل کاربر خود را به روزرسانی کنند . آنها می توانند رمزهای عبور خود را تغییر دهند . آنها نمیتوانند پست ارسال کنند ، نظرها را ببینند یا هر کاری را درون منطقه مدیریت وردپرس شما انجام دهند .

سفارشی کردن نقش های کاربر موجود

نقش های پیش فرض وردپرس برای طراحی قابلیت های متناسب با نیاز بیشتر وب سایت ها طراحی شده اند . به عنوان مثال اگر شما یک سایت مجله خبری را اجرا می کنید ، می توانید نقش کاربر ویرایشگر را به کارکنان ارشد و نقش کاربر نویسنده خود به کارکنان عادی اختصاص دهید . شما می توانید نقش کاربر کمک کننده را به نویسندگان مهمان و نقش کاربر مشترک خود برای بازدیدکنندگان سایت اختصاص دهید . اما اگر میخواهید مجوزهای یک نقش کاربر وردپرس موجود را تغییر دهید باید چه کاری انجام دهید ؟

چیزی که ما در مورد نقش نویسنده نمی خواهیم این است که نه تنها آنها می توانند پست های خود را منتشر کنند ، بلکه می توانند پس از انتشار آن ها را حذف کنند . این می تواند تمام گردش کار سرمقاله شما را تضعیف کند . همچنین ممکن است فاجعه آمیز باشد اگر یک نویسنده تصمیم به پاک کردن تمامی پست های خود به دلایلی در وب سایت شما بگیرد .

فرض کنید که شما می خواهید نقش نویسنده را اصلاح کنید تا نویسندگان بتوانند پست های خود را پس از انتشار آن حذف کنند . اولین کاری که باید انجام دهید این است که افزونه Enhanced Capability Manager را نصب و فعال کنید . پس از فعال سازی، به Users »Capabilities بروید تا نقشهای کاربر را تغییر دهید .

سفارشی کردن نقش های کاربر موجود

حال ، نقش کاربری را که می خواهید از کادر بالا در ستون سمت راست ویرایش کنید ، انتخاب کنید و سپس روی دکمه بارگذاری کلیک کنید . این قابلیت های کاربران را در قسمت های سمت چپ بارگذاری می کند . همه چیزهایی که باید انجام دهید این است که قابلیت هایی را که می خواهید از آن نقش کاربر را حذف کنید را بردارید . به عنوان مثال ، در این مورد ما می خواهیم قابلیت حذف پست های منتشر شده از نویسندگان را حذف کنیم. ما قابلیت “حذف منتشر شده” را برداریم . هنگامی که انجام شد ، به پایین صفحه بروید و دکمه ذخیره تغییر را برای ذخیره تنظیمات خود کلیک کنید .

ایجاد نقش کاربر سفارشی در وردپرس

شما می توانید نقش های سفارشی خود را در وردپرس با قابلیت های خودتان با استفاده از همان افزونه Enhanced Capability Manager ایجاد کنید . پس از نصب و فعال سازی افزونه ، به Users »Capabilities بروید و نام نقش کاربر را در زیر« ایجاد نقش جدید »وارد کنید .

ایجاد نقش کاربر سفارشی در وردپرس

به عنوان مثال ، یک سایت مجله ممکن است به تعدادی از اعضای کارکنان نیاز داشته باشد تا نظر خود را به صورت فعالانه تعدیل کنند . در این مورد ، ممکن است بخواهید یک نقش کاربر ایجاد کنید که فقط می تواند نظرات را تعدیل کند . همه چیزهایی که باید انجام دهید این است که یک نقش جدید را ایجاد کنید و سپس گزینه comment moderation را از قسمت «سایر قابلیت های وردپرس» انتخاب کنید .

ما امیدواریم که این مقاله به شما در درک  نقش کاربری وردپرس کمک کند . همچنین با کلیک بر روی این متن می توانید آموزش های رایگان گذشته ما را مطالعه فرمایید .

دیدگاهتان را بنویسید