غیر فعال کردن و حذف افزونه های غیر ضروری در وردپرس

نوشته احمد عشوریان از تیم گستران وب
۰

بسیاری از کاربران وردپرس اغلب افزونه‌ها را برای تست نصب می‌کنند و سپس آنها را غیرفعال می‌کنند. دراین مقاله به بررسی دلایل نگه داری و افزونه‌های غیر ضروری و حذف آنها در وردپرس و نحوه برخورد وردپرس با افزونه‌های غیر فعال خواهیم پرداخت. غیر فعال کردن و حذف افزونه‌های غیر ضروری در وردپرس بهترین ویژگی […]

بسیاری از کاربران وردپرس اغلب افزونه‌ها را برای تست نصب می‌کنند و سپس آنها را غیرفعال می‌کنند. دراین مقاله به بررسی دلایل نگه داری و افزونه‌های غیر ضروری و حذف آنها در وردپرس و نحوه برخورد وردپرس با افزونه‌های غیر فعال خواهیم پرداخت.

غیر فعال کردن و حذف افزونه‌های غیر ضروری در وردپرس

بهترین ویژگی وردپرس قابلیت توسعه پذیری آن است. یعنی با استفاده از افزونه‌های مختلف میتوان آن را گسترده تر کرد. هنگامی‌که یک افزونه وردپرس را نصب می‌کنید، وردپرس فایل‌های مربوط به افزونه را به سرور میزبانی وب شما می‌فرستد. برای مشاهده تمامی‌افزونه‌ها (افزونه‌های فعال و غیرفعال) به منوی افزونه‌ها در پیشخوان رجوع کنید.

همان طور که میدانید پس ازنصب هر افزونه برای شروع ابتدا باید آن را فعال کرد. این‌ها افزونه‌های فعال هستند که به صورت آبی رنگ‌هایلت شده اند. همچنین می‌توانید افزونه‌هایی را که فکر میکنید قابل استفاده نیستند غیرفعال کنید. که پس ازغیر فعال سازی لینکی با عنوان پاک کردن در زیر آن‌ها ظاهر خواهدشد که می‌توانید افزونه‌های غیر ضروری و حذف آنها در وردپرس ممکن سازید.

آیا وجود افزونه‌های غیر فعال باعث کاهش سرعت وردپرس خواهد شد؟

خیر هیچ افزونه غیرفعال یا دی اکتیو سرعت وردپرس را کاهش نمی‌دهند. در این شرایط وردپرس الگوریتم خاصی در نظرمیگیرد.

برخورد وردپرس با افزونه‌های غیر فعال چگونه است؟

هر بار که یک کاربر یک صفحه را از سایت وردپرسی خود درخواست می‌کند، وردپرس فرآیند بارگیری را آغاز می‌کند. در طول این فرآیند، تنها افزونه‌های فعال در وب سایت شما بارگیری می‌شوند. تمام افزونه‌های غیرفعال کاملا نادیده گرفته و بارگیری نمیشوند و دیگر نیازی انجام عملیات بر روی افزونه‌های غیر ضروری و حذف آنها در وردپرس نیست.

حتی اگر ده‌ها افزونه غیرفعال در وب سایت خود نصب کرده باشید، کارایی سایت شما را کاهش نخواهند داد و یا آن را کند نمی‌کنند. تنها جایی که وردپرس به دنبال افزونه‌های غیر ضروری و حذف آنها در وردپرس شما است، صفحه افزونه‌های نصب شده است. حتی پس از آن، فقط فایل هدر افزونه را فراخوانی میکند و خود افزونه‌ها را بارگذاری نمی‌کند. پس افزونه‌های غیرفعال دلیل کندی نیستند.

آیا باید افزونه‌های غیر فعال در وردپرس را حذف کنم؟

اینکه چرا وردپرس به شما امکان غیرفعال سازی افزونه‌ها را به جای حذف مستقیم داده است چیست؟ گاهی اوقات شما فقط می‌خواهید افزونه را به طور موقت خاموش کنید. گاهی افزونه‌ها را در آینده برای استفاده‌های مجدد نیاز داریم و موقتا آن‌ها را غیرفعال میکنیم تا تنظیمات اعمال شده از دست نرود.

چرا نگه داری دائمی‌افزونه‌های غیرفعال مضر است؟

۱- وردپرس دائما به روز رسانی‌هایی را برای آن افزونه‌ها نشان می‌دهد. این مورد می‌تواند کمی‌مضر باشد به ویژه اگر شما افزونه‌های خودرا به طور منظم به روز نگه دارید.

۲- افزونه‌های غیرفعال می‌توانند بی ضرر باشند، اما هنوز فایل‌های اجرایی هستند. همان طور که قبلااشاره کردیم وجود افزونه‌های غیرقابل استفاده خلل‌های امنیتی به همراه دارند. چرا؟ چون در صورت تلاش دیگران برای هک کردن، این فایل‌ها می‌توانند آلوده شوند یا می‌توانند برای نصب نرم افزارهای مخرب در سایت شما مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان یک وظیفه امنیتی وردپرس، شما باید هر افزونه غیر فعال را که قصد استفاده مجدد ز آن را ندارید حذف کنید. امیدواریم که این مقاله به سوالات شما درباره افزونه‌های وردپرس ،غیرفعال سازی و حذف افزونه‌های غیر فعال کمک کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید